Hledání expertního kandidáta napříč Evropou

by Ivana Vacková

Najít správného a zkušeného kandidáta bývá pro recruitera pracovním bojem. Někdy je krátký a úspěšný s rychlou přípravou a bez stresu, jindy zase zdlouhavý, proměnlivý dle aktuální situace klienta i kandidáta. Nikdy není hned jasné, do jakého boje se recruiter pustí a zda se dostane ke zdárnému konci.

Do jednoho z dalších takových bojů jsem se nedávno pustila i já, recruiterka s kratší praxí, nicméně velkou vervou a odhodláním získat pro našeho klienta, společnost zabývající se vývojem platforem digitální komunikace, jednoho velmi zkušeného AEM Experta s mnoha lety praxe. Zadání se ze začátku jevilo velmi otevřeně a přívětivě – „Za oblast hledání považuj země Evropské unie a případně země přilehlé“. Řekla jsem si tedy, že velmi zkušených kandidátů sice s touto konkrétní dovedností nebude mnoho, ale pár se jich určitě najde. A ano, opravdu se několik kandidátů v EU objevilo. S tím ale i velká škála komplikací, i když pomineme aktuální situaci okolo koronaviru. Někteří neměli chuť se relokovat a chtěli pracovat na dálku, jiní měli vysoká finanční či benefitová očekávání, která nebylo možno splnit.

Hodně nerada něco vzdávám, protože vzdát se podle mě není řešení, ale útěk z boje. Snažila jsem se tedy odbourat své „mráčky negativních myšlenek“. Že jiné filtry vyhledávání už nejsou a že je to bezradné. No dobře, kandidát tedy možná nebude přímo z EU, ale ze země přilehlé. Řekla jsem si, že v databázi Linkedln budu napříč celým světem oslovovat ty, kteří jsou evropské národnosti nebo národností zemí přilehlých a pohybují se mimo země Evropské unie. Zadala jsem tedy velmi obecný a otevřený filtr přes celý svět. Zaměřila jsem se na profily, u kterých by nemělo být až tak složité vzhledem k jejich národností vyjednat víza a dobré pracovní podmínky. Oslovila jsem i zkušené specialisty, kteří neměli v profilu přímo zadánu otevřenost novým příležitostem. Z minulosti si totiž pamatuji situace, kdy o tomto nastavení kandidáti nevěděli, nebo byli i tak rádi za informaci o pracovních nabídkách po světě.

Odbourání bezradnosti se vyplatilo a ozval se specialista z Běloruska, kterého pozice zaujala a chtěl se relokovat. Pokud tedy počkáme na vyřízení víz a bude moci pracovat pro začátek ze své země. Proces ještě nebyl zdaleka u konce.

Každý lovec hlav ale ví, že jeho práce nespočívá jen v hledání, ale i ve správné komunikaci, a u komplikovanějších expertních pozic i ve hledání kompromisu mezi kandidátem a klientem.

A tak jsme se pustili do probírání možnosti práce na dálku a následné relokace. Povedlo se nám celý proces dovést do zdárného konce a zajistit dobré podmínky pro všechny zúčastněné. Kandidát se nepřestěhuje ihned a bude se mu také v čase následně měnit typ pracovní smlouvy. Obě strany jsou ale maximálně spokojené. Spokojená jsem byla samozřejmě i já, protože jsem svůj boj vyhrála. A namotivoval mě k dalším bojům.

Hlavně mi opět došlo, že je potřeba se ve chvíli bezradnosti nadechnout, nevzdat to a zkusit najít jiný úhel pohledu. Recruiterský úhel, který byť na první pohled nevyzařuje úspěchem. To ale bývá právě často uzavřeností mysli nás dospělých.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

WANT TO FIND A JOB YOU'LL LOVE?

With an ever-growing client base of top employers and the tools to help you find the perfect job, what better time is there to make the next step in your career?

Find the best job

Upload Your CV